İlaçlama Çeşitleri ve Takvimi

İlaçlama Nedir ?

İlaçlama PersoneliGünümüzde yetkili ilaçlama firmaları tarafından fare, bit, hamam böceği, pire gibi zararlı haşerelere karşı yaşam alanlarının insan sağlığına uygun ilaçlar ile eğitimli personeller tarafından yapılan işleme ilaçlama denilmektedir. Teknoloji ve bilim dünyasının gelişmesi ile spesifik bir hal alan ilaçlama, bir çok açıdan dikkat edilmesi gereken uygulamalardandır. Zira zararlı haşere ile mücadele, uzun yıllardır yapılmakta ancak 21. yüz yıl ile birlikte teknolojik gelişmeler yardımı ile optimum yöntemler belirlenmiştir.

Ziraat mühendisleri tarafından haşere türlerine uygun olarak formüle edilen ilaçlar, haşere türüne ve yoğunluğuna bağlı olarak alana çeşitli mekanikler ile uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama uygulamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında uygulama esnasında çevrenin ve insanın uygulamadan her hangi bir şekilde etkilenmemesidir. Yapılan yanlış uygulamalar sonucu geçmişte bir çok insanın zehirlenmesi hatta hayatını kaybetmesi bu noktada uygulamanın profesyonelce yapılmasının önemini bir kez daha bizlere göstermektedir.

Uygulama Türleri

Yukarıda da belirtildiği gibi zararlılar ile mücadelede bir çok yöntem kullanılmaktadır. Buradaki kritik nokta doğru yöntemin doğru dozajlar ve eğitimli personel ile yapılmasıdır. Aksi takdirde böceklerden kurtulmak mümkün olmayacaktır. Bu anlamda biyologlar ve ziraat mühendisleri tarafından belirlenen genel-geçer yöntemler ve ilaçlar bulunmaktadır.

Sıvı İlaçlama

Sıvı ilaçlama böcek ve haşere mücadelesinde en sık tercih edilen ilaçlama yöntemleri başında gelmektedir. Konsantre haldeki ilacın su ile çözümlendirilerek homojen hale gelen ilaçtır. İl sağlık müdürlüğünün yönetmeliklerde belirttiği izin verilen ilaçların genellikle 3 lt su ile 50 ml. İlacın çözeltme vasıtası ile alana mikro granül kapsüller halinde vurulması tavsiyesi yapılmaktadır. Burada su miktarı alanın büyüklüğüne göre ve haşere türüne göre artırılıp azaltılabilmektedir. Bu seçim ilaçlama teknikerinin uzmanlığına bırakılmaktadır.

Sıvı ilaç genelde EC serisi olan ilaçlardır. Kalıcılık etkisi sayesinde uzun süre alana haşere girişi ve içeridekilerin ölümünü gerçekleştirmesi nedeniyle en etkili böcek ilacı olarak bilinmektedir. Yürüyen ve uçan tüm haşereler üzerinde etkisi olan ilacın kullanım ömrü 2 yıldır. Piyasada kullanıma hazırlanmış bir çok marka mevcuttur. En çok bilinenleri arasında icon 10 CS, Bayer K-Othrine, Fobos 25 EC, BioAlfa başta gelmektedir. Tüm bu ilaçlar Sağlık Bakanlığı onayı almış firmalar tarafından üretilmekte ve yetkili ilaçlama servisleri tarafından kullanılabilmektedir. Sıvı ilaçlama kendi içinde iki çeşide ayrılmaktadır. 1. kokulu sıvı ilaçlama diğeri ise kokusuz sıvı ilaçlamadır.

 

Çeşitli durumlarda kullanılabilecek ilaçlama yöntemleri şöyle sıralanabilir:

Kokulu İlaçlama Yöntemi

Kokulu ilaçlama yöntemi, içeriğinde bulunan bileşenler ile kendine özgü bir kokuya sahip olan ve haşere yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda özel motorlu ilaçlama makineleri ile ULV yöntemi denilen yöntem ile alana uygulanan yöntemdir. Etki olarak diğer ilaçlara oranla daha yüksek etkisi bulunduğundan haşerelerin fazla olduğu alana uygulanmakta böylece yoğunluktaki mücadele daha başarılı olmaktadır.

Genel Özellikleri ;

Diğer ilaçlara oranla daha fazla etkilidir. Haşerelerin yoğun olduğu alanlarda başarı ile uygulanabilir Profesyonel ekipmanlar ile uygulanmalıdır Genel olarak ULV yöntemi kullanılır Doğa dostu ve S.B onaylıdır.

DİKKAT Kokulu ilaçlama yöntemi bileşenleri açısından ağır olduğundan İnsanlar üzerinde yan etkileri olabilmektedir. Bu açıdan uygulama esnasında ilaçlama personelinin talimatlarına harfiyen uyulmalı maskesiz ilaç solunmamalıdır. İlaçlanan alan en az iki saat kapalı tutulduktan sonra yarım saat havalandırılıp mekan gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Kokusuz İlaçlama Yöntemi

Haşere problemlerinin yaşanmasına rağmen terkedilemeyecek bazı alanlar vardır. Bunlar Resorant, Hastahane gibi alanlar olabilmektedir. Bu tür alanlarda kullanılması gereken yöntem kokusuz ilaçlama yöntemidir. Mekanı her hangi bir şekilde terketmeye gerek yoktur, içeriğindeki bileşenler sayesinde sadece haşereler üzerinde etki sağlamakta ve insanlar üzerinde herhangi bir etki yapmamaktadır. İnsanlar mekanda bulunurlarken bile uygulama yapılabilmektedir.

Genel Özellikleri ;

Haşereler üzerinde %100 etkisi bulunmaktadır Özel bileşenleri sayesinde kokusu yoktur. Doğaya zarar vermez Sağlık bakanlığı tarafından onaylıdır. Mekanik pompa aracılığı ile uygulanabilmektedir. Gerek işyerleri gerekse evler kokusuz ilaçlama yöntemini gönül rahatlığı ile tercih edebilirler.

Jel İlaçlama Yöntemi

Özellikle hamam böceği ve türleri için kullanılan jeller özel bileşenlerden oluşan bir ilaç türüdür. Manüel ve özel şırıngalar aracılığı ile mekanın belirli yerlerine küçük noktalar halinde uygulanmaktadır. Hamam böceklerini cezbeden kokusu ile böcekleri kendisine çeker. Jeli yiyen böcekler belirli bir süre sonra yuvalarında ölürler. Yapıları itibari ile birbirlerinin ölülerinden de beslenen hamam böceği türleri ölen bu böceği yer ve bir domino etkisi doğurarak bütün böceklerin ölmesini sağlar.

Genel Özellikleri;

Hamam böceği türleri üzerinde %100 etkisi vardır Kendine has kokusu ile hamam böceklerini cezbeder Mekanı terketme zorunluluğu yoktur. Doğaya zarar vermez. Manuel veya şırınga yöntemi ile uygulanmaktadır.

DİKKAT Jel ilaçlama uygulamalarının etkili olabilmesi için yukarıda da belirtildiği gibi mekanın belirli yerlerine uygulanması gerekmektedir. Bu açıdan uygulamayı gerçekleştiren personelin profesyonel olması ve mekanın-haşerenin özelliğine uygun bir şekilde ilaçlamayı yapması son derece önemlidir.

Yukarıda sıralanan ilaçlama yöntemleri ülkemizdeki tüm haşere türleri için belirlenen yöntemlerdir. Ancak hangi yöntemin uygulanacağı noktasında alanında uzman kişilerden yardım alınması ilaçlama uygulamasının başarılı olmasını sağlayacaktır.

İlaçlama Yöntemini Belirleyen Etmenler Şunlardır ;

  • Haşerenin türü
  • Haşerenin yoğunluğu (m2 başı düşen ortalama haşere sayısı)
  • Mekanın büyüklüğü Mekanın özelliği (Ev, İşyeri, Açık Alan)
  • Diğer özellikler

Yukarıdaki sıralanan genel etmenler ile belirlenen ilaçlama türü ile başarılı bir ilaçlama yapmak mümküdür.

Öte yandan seçilecek ilaçlama şirketine de dikkat edilmelidir. İlaçlama şirketinin Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı olmasına ve profesyonel ekipmanlara sahip olmasına dikkat edilmelidir.

 

No tweets found.